ZS2 Otwock | Aktualności
Skip to main content

Polska Niepodległa

\"loading...\"

Gdyby nasi przodkowie 102 lata temu nie odzyskali niepodległości, Polacy byliby nadal jak drzewa, które wyrwano z ukochanej ziemi.

Dawno temu, według legendy, trzej bracia Lech, Czech i Rus przedzierali się przez puszczę szukając miejsca, gdzie mogliby się osiedlić. Nagle zobaczyli wzgórze, na którym na starym samotnym drzewie, w gnieździe siedział orzeł. Wtedy Lech wokół drzewa zbudował gród, od orlego gniazda nazwał go Gnieznem i rozkazał, aby biały orzeł stał się godłem jego rodu.

Dzieje Polski rozpoczynają się wraz z panowaniem pierwszego historycznego władcy Mieszka I, który w 966 roku przyjął chrzest, a jego syn Bolesław Chrobry w 1025 roku został koronowany na pierwszego króla Polski.

W późniejszym czasie krajem wstrząsały liczne spory wewnętrzne i zewnętrzne, które w wyniku trzech rozbiorów, doprowadziły do zniknięcia Rzeczypospolitej z mapy Europy.

W listopadzie 1918 r. spełniły się marzenia o niepodległości, którą Polacy usiłowali odzyskać od 123 lat i tym samym Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o wolność mocno wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, często będąc z tego powodu dyskryminowanymi i prześladowanymi. Niepodległość nie byłaby jednak możliwa, gdyby nie determinacja świadomego swoich celów narodu. Sprawiła ona, że mimo odwoływania się do różnych poglądów politycznych, rodowodów ideowych i metod uprawiania polityki Polacy okazali się przygotowani do sprostania wyzwaniu, przed którym stanęli.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji:

https://www.facebook.com/nukleonik/videos/1501445770246800/

BUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ

Dziennik elektroniczny

strona logowania do dziennika

elektronicznego:

LIBRUS LOGOWANIE

 

EGZAMIN ZAWODOWY

 


PartnerzyKontakt

Zespół Szkół nr 2 w Otwocku
ul. Pułaskiego 7
05-400 Otwock
Tel: (0-22) 779-30-70 
Fax: (0-22) 779-30-79  w 55
Dyrektor
dyrektor@nukleonik.pl
Sekretariat
sekretariat@nukleonik.pl

Godziny pracy sekretariatu:
Poniedziałek - piątek: 8:30 - 15:30
Uczniowie przyjmowani są od godz. 10:35

Mapa
© Zespół Szkoł nr 2 w Otwocku