Rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem młodocianym
Zgodnie z art. 194 k.p. (kodeksu pracy), do zawierania i rozwiązywania z młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy kodeksu dotyczące umów o pracę na czas nie określony ze zmianami przewidzianymi w art. 195 i 196 k.p. Tym samym umowa o pracę może być rozwiązana przez pracownika młodocianego za wypowiedzeniem oraz za porozumieniem stron. W przypadku wypowiedzenia należy zachować okres wypowiedzenia określony w art. 36 § 1 k.p. Zgodnie z tym przepisem okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Jeżeli pracodawca nie spełnia swoich podstawowych obowiązków, a w szczególności nie wypłaca wynagrodzenia, to zgodnie z art. 55 § 11. k.p. pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Oświadczenie pracownika o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie, z podaniem przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.
Dodatkowo art. 611 K.p. stanowi bowiem, iż w razie nieuzasadnionego rozwiązania przez zatrudnionego umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11 K.p., pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie, o którym orzeka sąd pracy.
A zatem, decyzja o rozwiązaniu umowy w omawianym tu trybie powinna być starannie przemyślana, a pracownik powinien w dokładny i wyczerpujący sposób uzasadnić swoje racje.
© Zespół Szkoł nr 2 w Otwocku